Dış Dudak Dolgusu

Cinsel İsteksizlik | Minegül Eben - Hizmetler

Dış Dudak Dolgusu

Son on yılda kadın genital organlarının kozmetik görünümünü ve cinsel işlevini düzeltmek ve iyileştirmek için yapılan restoratif ve rekonstrüktif prosedürlere olan talep önemli ölçüde artmıştır. Özellikle menopozdan sonra düşen östrojen seviyeleri ile birlikte yumurtalık aktivitesinin kaybının ardından labia majora (vajinayı çevreleyen en dış dudaklar) deri altı yağını gevşetirken bağ dokusu gevşer ve daha az elastik hale gelir. Dış dudakların tonunda ve hacminde bir azalma, onları sönük ve sarkık hale getirebilir.

Vajina dış dudağı nasıl olmalı?

Dış dudakların renginin genel vücut rengiyle hemen hemen aynı olması, kendi içinde renk asimetrilerinin olmaması gerekir. Dış dudaklar dolgun ve diri olmalı, üzerini örten deride sarkıklık, gevşeklik ve buruşukluk olmamalıdır.

Dış dudak dolgusu nedir?

Dudak dolgusu, büyük, dış genital dudaklar olan labia majora’nın hacmini artırmak için kullanılır. Dış vajinal dudaklarda hacim kaybı, özellikle doğum, menopoz ve aşırı kilo kaybından sonra yaşlandıkça kadınlarda sık görülen bir sorundur. Özellikle vajinayı çevreleyen derinin en dış kıvrımları olan labia majora, menopozdan sonra zamanla gevşek hale gelebilir. Benzer şekilde, pek çok kadın, zayıflamış bir pelvik tabandan kaynaklanan stres üriner inkontinans (SUI) olarak da bilinen idrar kaçırmadan muzdariptir. Bu değişiklikler hem estetik hem de işlevseldir. Bunlar çoğu zaman kadının cinsel tatminini etkilemektedir.

Dış dudak dolgusu neden yapılmalıdır?

Kadınlar yaşlandıkça labia gevşekliğini kaybeder ve sönük bir görünüm alabilir. Vücudun diğer kısımları gibi, vajina dış dudakları da kırışmaya maruz kalır. Kadınlar özellikle doğumdan sonra ve menopoz döneminde östrojendeki azalmaya bağlı olarak labialarının değiştiğini fark edebilirler. Bu, cildin elastikiyetini kaybetmesine ve cilt kuruluğunun, gevşekliğinin ve kırılganlığının artmasına neden olabilir.Vajinal gençleştirme tedavisi, vücut güvenini artırmaya yardımcı olur ve partnerlerle olan kaygıyı azaltır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında rahatsızlığı hafifletebilir!

Vajinal Dolgu Maddeleri Nelerdir?

Birçok kadın dermal dolgu maddelerinin yüzümüzü yumuşatmak ve hacim kazandırmak için kullanılabileceğini biliyor ama dolgu maddelerinin vajina bölgesinde etkili bir şekilde kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Bazı kadınlar, yaştan bağımsız olarak, cinsel olarak uyarıldığında ve uyarıldığında bile orgazma ulaşmakta zorluk çeker ve bu da cinsel isteksizliğe neden olabilir.Dolgu maddeleri idrar kaçırma sorununu (stres üriner inkontinansı) tedavi etmek, vajinal sıkılaştırma ve G noktası uyarımı sağlamak için cerrahi olmayan mükemmel bir çözümdür. Bu doğal ve devrim niteliğindeki dolgu maddeleri, tedavi alanını dolgunlaştırmak, gevşek cildi sıkılaştırmak ve vulvar bölgeye duyarlılığı artırmak için kullanılabilir ve aynı zamanda idrar akışının üretral kontrolünü iyileştirir.

Dış dudak dolgusu nasıl uygulanır?

Bölgenin temizlenmesi ve lokal anestezik ile enjekte edilmesinden sonra, dolgu maddesi bir kanül vasıtasıyla vajina mukozasının hemen altından vajinanın ön ve arka duvarına dikkatlice uygulanır. İşlem süresi enjekte edilecek yağın miktarına göre 1 saate kadar uzayabilir. Tedavi çok güvenlidir, neredeyse hiç komplikasyonu yoktur, tekrarlanabilir ve geri dönüşümlüdür.

G Noktası Stimülasyonu

G-noktası veya Grafenberg noktası, ön vajinal kubbenin yukarısında bulunur ve cinsel uyarılmayı ve uyarımı artırarak birçok kadının vajinal orgazm elde etmesini sağladığına inanılır. Ancak konumu, G noktasının bulunmasını ve uyarılmasını zorlaştırır, bu da kadının orgazma ulaşma yeteneğini olumsuz etkileyebilir.  Zevk artırıcı enjeksiyonlar, vajinanın ön kısmının boyutunu ve kalınlığını genişleterek hassasiyeti artırmak için tasarlanmış bir vajinal dolgu tedavisidir, cinsel uyarımı ve hazzı teşvik etmek için G noktasını daha erişilebilir hale getirir. Bu prosedür sırasında, hem G noktasına hem de dış vajinaya bir hyaluronik asit dolgu maddesi enjekte edilir, bu da hassasiyetini artırmaktadır.