Kadınlarda Orgazm Bozuklukları

Kadınlarda Orgazm Bozuklukları | Minegül Eben - Hizmetler

Kadınlarda Orgazm Bozuklukları

Orgazm bozukluğu nedir?

Kadınlarda orgazm bozukluğu, cinsel uyarılmanın yeterli olmasına ve kadının cinsel olarak zihinsel ve duygusal olarak uyarılmasına rağmen, seyrek veya çok daha az yoğun olan cinsel doruk noktasının (orgazm) veya orgazmın olmaması veya gecikmesidir. Kadınlar sevişme çok erken biterse, yeterli ön sevişme yoksa, kendilerine iyi gelen şeyleri iletmezlerse veya partner bu iletişime yanıt vermezse orgazm olmayabilir. Kadınlarda orgazm bozukluğu, cinsel ilişki sırasında ağrı ve vajinaya girilmeye çalışıldığında vajinanın açıklığı etrafındaki kasların istemsiz kasılması gibi başka cinsel sorunlara da sahiptir. Kadının sorunu tanımlamasına ve belirli kriterlere göre orgazm bozukluğunu teşhisi konulmaktadır.

Orgazm bozukluğu nedenleri nelerdir?

Orgazm, cinsel uyarılma sırasında yoğun bir serbest bırakma hissidir. Yoğunluk, süre ve sıklık bakımından farklılık gösterebilirler. Orgazmlar çok az cinsel uyarı ile gerçekleşebilir, ancak bazen çok daha fazla uyarım gereklidir. Birçok kadın, bol miktarda cinsel uyarıdan sonra bile bir partnerle orgazma ulaşmakta zorluk çekebilir.

Durumsal ve psikolojik faktörler orgazm bozukluğuna katkıda bulunabilir. Aşağıdakileri içerirler:

 • Kadın yeterince uyarılmadan önce sürekli olarak sona eren sevişme (erkeğin çok erken boşalması gibi)
 • Yetersiz ön sevişme
 • Bir veya her iki partnerde, genital organlarının nasıl çalıştığını anlama eksikliği
 • Seks hakkında zayıf iletişim (örneğin, bir kişinin ne tür bir uyarımdan hoşlandığı hakkında)
 • Çözümlenmemiş çatışmalar ve güven eksikliği gibi ilişkideki sorunlar
 • Cinsel performans kaygısı
 • Cinsel istismar gibi fiziksel veya duygusal olarak travmatik bir deneyim
 • Psikolojik bozukluklar (depresyon gibi)

Fiziksel bozukluklar da orgazm bozukluğuna katkıda bulunabilir. Bunlar sinir sistemi hasarını ( diyabet , omurilik yaralanmaları, liken skleroz veya multipl sklerozun sonucu olarak ) ve genital organlardaki anormallikleri içerir.

Orgazm bozukluğu belirtileri nelerdir?

Yapılan çalışmalar cinsel sorunların kadınların sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde önemli olumsuz etkileri olmasına karşın, birçok kadının yaşadığı cinsel sorun için yardım arama davranışında bulunmadığını göstermektedir. Yaşam kalitesinin önemli bir bileşeni olan kadının cinsel işlevi; fizyolojik, psikolojik ve sosyokültürel pek çok faktörlerden etkilenmektedir. Kadınlarda orgazm bozukluğu cinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni) ve vajinaya girmeye çalışıldığında vajinanın açılması çevresindeki kasların istemsiz kasılması (önceden vajinismus olarak adlandırılan levator ani sendromu) gibi başka cinsel sorunlara da sahiptir. Anksiyete bozuklukları ve depresyon, orgazm bozukluğu olan kadınlarda sık görülür. Orgazm bozukluğunun (disfonksiyonu) ana semptomu cinsel doruğa ulaşamamadır. Diğer semptomlar, tatmin edici olmayan orgazmlara sahip olmayı ve doruğa ulaşmanın normalden daha uzun sürmesini içerir.

Dört tip orgazm disfonksiyonu vardır:

 • Birincil anorgazmi: Hiç orgazm olamadığınız bir durum.
 • İkincil anorgazmi: Daha önce yaşamış olmanıza rağmen orgazma ulaşmada zorluk.
 • Durumsal anorgazmi: En yaygın orgazm disfonksiyonu tipi. Sadece oral seks veya mastürbasyon gibi belirli durumlarda orgazm olabildiğinizde ortaya çıkar.
 • Genel anorgazmi: Aşırı uyarılmış ve cinsel uyarı yeterli olsa bile hiçbir koşulda orgazma ulaşamama durumudur.

Orgazm bozukluğu nasıl teşhis edilir?

Orgazm bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla randevu almalısınız. Doktorunuz durumunuzu teşhis edebilecek ve uygun bir tedavi planı sunabilecektir. Doktorunuzdan yardım almak, cinsel aktiviteden tekrar tam anlamıyla keyif alabilmenizi sağlamanın en iyi yoludur. Randevunuz sırasında doktorunuz cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır . Yanıtlarınız , kadınlarda orgazm bozukluğunun altında yatan nedenleri ortaya çıkarabilir ve durumunuza katkıda bulunabilecek diğer faktörleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Orgazm bozukluğu tedavisi nasıl olur?

Orgazm bozukluğunun tedavisinde; öncelikle bu soruna neden olan etken bulunarak, buna yönelik tedavi planlanmalıdır. Uyarılma azlığı ve yeterli klitoral uyarılmanın olmadığı durumlarda uygun egzersizlerle sorun aşılmaya çalışılır. Partnerde erken boşalma varsa buna yönelik tedavi yapılır. Kadınlarda rgazm bozukluğunun cinsel terapisinde çeşitli eğitim ve egzersizlerle, öncelikli olarak kadının yalnız başına; ardından da partneriyle cinsel birleşme esnasında orgazm olması planlanır. Orgazm olamamak sinir bozucu olabilir ve ilişkiniz üzerinde bir etkisi olabilir. Ancak uygun tedavi ile doruğa ulaşabilirsiniz. Yalnız olmadığınızı bilmek önemlidir. Birçok kadın hayatlarının bir noktasında orgazm disfonksiyonu ile uğraşır.

Orgazm bozukluğunuz varsa, terapinin özellikle yararlı olduğunu görebilirsiniz. Bireysel veya çift terapisinin bir kısmı, cinsel ilişkiye nasıl baktığınıza odaklanır. Bir terapistle görüşmek, sizin ve eşinizin birbirinizin cinsel ihtiyaçları ve arzuları hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, orgazm olmamanıza katkıda bulunabilecek herhangi bir ilişki sorununu veya günlük stres faktörlerini de ele alacaktır. Bu temel nedenleri çözmek, gelecekte orgazma ulaşmanıza yardımcı olabilir.