Vajinayı Sağlıklı ve Temiz Tutmak | Minegül Eben - Hizmetler

Vajinal sağlık, cinsel yaşamdan daha fazlasını etkiler. Vajina, kadın genital bölgesinin (vulva) dışından rahmin boynuna (serviks) kadar uzanan kapalı bir kas kanalıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler vajinanın sağlığını etkileyebilir:

 • Korunmasız cinsel ilişki, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden olabilir. Zorla cinsel ilişki veya pelvik bölge yaralanması vajinal travmaya neden olabilir.
 • Belirli sağlık koşulları ve tedavileri. Endometriozis ve pelvik inflamatuar hastalık gibi bazı durumlar ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Pelvik cerrahi ve bazı kanser tedavilerinden kaynaklanan yara izi de ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Bazı antibiyotiklerin kullanımı vajinal mantar enfeksiyonu riskini artırır.
 • Doğum kontrolü ve kadın hijyen ürünleri. Prezervatif, diyafram ve ilişkili sperm öldürücü gibi bariyer kontraseptifler vajinayı tahriş edebilir. Spreylerin, deodorantların veya duşların kullanılması tahrişe neden olabilir veya daha da kötüleşebilir.
 • Hamilelik ve doğum. Hamilelik sırasında vajinal akıntı sıklıkla artar. Vajinal yırtıklar doğum sırasında nispeten yaygındır. Bazı durumlarda doğum sırasında vajinal açıklığın dokusunda yapılan bir kesi (epizyotomi) gerekir. Vajinal doğum da vajinadaki kas tonusunu azaltabilir.
 • Psikolojik sorunlar. Anksiyete ve depresyon, düşük düzeyde uyarılmaya ve bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Cinsel istismar veya ağrılı bir cinsel deneyim gibi travmalar da cinsel ilişkiye bağlı ağrıya neden olabilir.
 • Hormon seviyeleri. Hormon seviyelerindeki değişiklikler vajinayı etkileyebilir. Örneğin, menopozdan sonra ve emzirme döneminde östrojen üretimi azalır. Östrojen kaybı, vajinal astarın incelmesine (vajinal atrofi) neden olarak seksi ağrılı hale getirebilir.

Vajinamı sağlıklı tutmak için ne yapabilirim?

Vajinal sağlığınızı ve genel sağlığınızı korumak için adımlar atabilirsiniz. Örneğin:

 • Cinsel olarak sorumlu olun. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan arınmış bir partnerle prezervatif kullanın veya karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki sürdürün. Seks oyuncakları kullanıyorsanız, her kullanımdan sonra temizleyin.
 • Aşı olun. Aşılar sizi rahim ağzı kanseri ile ilişkili virüs olan HPV’den ve cinsel temas yoluyla yayılabilen ciddi bir karaciğer enfeksiyonu olan hepatit B’den koruyabilir.
 • Kegel egzersizleri yapın. Pelvik tabanda sarkma, idrar kaçırma veya zayıflık varsa Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • İlaçlarınızı bilin. İlaç kullanımını ve olası vajinal yan etkileri sağlık uzmanınızla görüşün.
 • İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayın ve sigara içmeyin. Kronik alkol kötüye kullanımı cinsel işlevi bozabilir. Nikotin cinsel uyarılmayı etkileyebilir. Madde kötüye kullanımı, cinsel işlevi etkileyebilecek zayıf fiziksel ve zihinsel sağlığa da neden olabilir.

Tüm vajinal problemler önlenemese de düzenli kontroller vajinayı etkileyen problemlerin mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Utanmanın, vajinal sağlıkla ilgili endişeleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşmanızı engellemesine izin vermeyin.