Gebelik Planlama

Ayrıntılı Ultrason | Minegül Eben - Hizmetler

Gebelik Planlama

Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız veya sadece bunu düşünüyorsanız, hamileliğe hazırlanmak için geç kalmış değilsiniz. Gebelik öncesi sağlık ve sağlık bakımı, sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansını artırmak için gebeliklerden önce ve gebelikler arasında yapabileceğiniz şeylere odaklanır. Bazı kadınlar için vücutlarını hamileliğe hazırlamak birkaç ay sürer. Diğer kadınlar için daha uzun sürebilir. Bu ister birinci, ister ikinci veya altıncı bebeğiniz olsun, aşağıdakiler, mümkün olan en sağlıklı hamileliğe hazırlanmanıza yardımcı olacak önemli adımlardır.

Gebelik planlama nasıl olur?

Çocuk sahibi olmak istemediğinizde, etkili doğum kontrol yöntemleri kullanırsınız. Artık hamile kalmayı düşündüğünüze göre, hedefinize ulaşmak için adımlar atmanız gerçekten önemlidir.

Doktorunuzu Görün

Hamile kalmadan önce, gebelik öncesi sağlık bakımı hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, sağlık geçmişinizi ve şu anda sahip olduğunuz ve hamileliği etkileyebilecek herhangi bir tıbbi durumunuzu konuşmak isteyecektir. Ayrıca, daha önceki hamilelik problemlerinizi, halihazırda kullanmakta olduğunuz ilaçları, ihtiyacınız olabilecek aşıları ve bazı doğum kusurlarını önlemek için hamilelikten önce atabileceğiniz adımları size anlatacaktır.

Sağlık Durumu

Şu anda herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bunların kontrol altında olduğundan ve tedavi edildiğinden emin olun. Bu koşullardan bazıları şunlardır: cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler), diyabet, tiroid hastalığı, yüksek tansiyon ve diğer kronik hastalıklar.

Yaşam Tarzı ve Davranışlar

Sigara, alkol veya bazı uyuşturucu maddeler kullanıyorsanız doktorunuzla veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Sağlık uzmanları danışmanlık, tedavi ve diğer destek hizmetlerinde size yardımcı olabilir.

İlaçlar

Hamilelik sırasında bazı ilaçların alınması ciddi doğumda ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlara bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile diyet veya bitkisel takviyeler dahildir. Hamilelik planlıyorsanız, hamile kalmadan önce herhangi bir ilaca ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzla konuşmalı ve sadece gerekli ilaçları aldığınızdan emin olmalısınız.

Aşılar

Hamile kalmadan önce, hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra bazı aşılar önerilir. Doğru zamanda doğru aşıları yaptırmak, sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir ve bebeğinizin çok hasta olmasını veya ömür boyu sağlık sorunları yaşamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Folik Asit Kullanımı

Folik asit bir B vitaminidir. Bir kadının vücudunda hamilelikten en az 1 ay önce ve hamilelik sırasında yeterli miktarda folik asit varsa, bebeğin beyin ve omurgasındaki büyük doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Alkol, Sigara ve Bazı İlaçları Kullanmayı Bırakın

Sigara içmek, alkol almak ve bazı ilaçları kullanmak, bir kadın ve bebeği için hamilelik sırasında erken doğum, doğum kusurları ve bebek ölümü gibi birçok soruna neden olabilir.

Kimyasallardan Kaçının

Evde ve işyerinde zararlı kimyasallar, çevresel kirleticiler ve sentetik kimyasallar, metaller, gübre, böcek spreyi ve kedi veya kemirgen dışkısı gibi diğer toksik maddelerden kaçının. Bu maddeler erkek ve kadınların üreme sistemlerine zarar verebilir. Hamile kalmayı zorlaştırabilirler. Hamilelik, bebeklik, çocukluk veya ergenlik döneminde küçük miktarlara bile maruz kalmak hastalıklara yol açabilir. Kendinizi ve sevdiklerinizi işte ve evde zehirli maddelerden nasıl koruyacağınızı öğrenin.

Sağlıklı Kiloya Ulaşın ve Koruyun

Fazla kilolu veya obez olan kişiler, hamilelik sırasındaki komplikasyonlar, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve belirli kanserler (endometriyal, meme ve kolon) dahil olmak üzere birçok ciddi durum için daha yüksek risk taşırlar.Düşük kilolu kişiler de ciddi risk altındadır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve korumanın anahtarı, kısa süreli diyet değişiklikleri ile ilgili değildir. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite içeren bir yaşam tarzı hakkındadır. Düşük kilolu, fazla kilolu veya obezseniz, hamile kalmadan önce sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve bu kiloyu korumanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Aile Geçmişinizi Öğrenin

Ailenizin sağlık geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak, çocuğunuzun sağlığı için önemli olabilir. Aile geçmişi bilgisini doktorunuzla paylaşmak önemli olabilir. İnsanların genetik danışmanlığa gitmesinin diğer nedenleri arasında birkaç düşük, bebek ölümü, hamile kalma sorunu (infertilite) veya önceki hamilelik sırasında meydana gelen genetik bir durum veya doğum kusuru sayılabilir.

Zihinsel Olarak Sağlıklı Olun

Akıl sağlığı, yaşamla başa çıkarken nasıl düşündüğümüz, hissettiğimiz ve davrandığımızdır. Elinizden gelenin en iyisini yapmak için, hayatınız hakkında iyi hissetmeniz ve kendinize değer vermeniz gerekir. Herkes bazen endişeli, endişeli, üzgün veya stresli hisseder. Ancak bu hisler geçmiyorsa ve günlük hayatınızı etkiliyorsa yardım alın. Duygularınız ve tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuzla veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirin!

Hamileyken, tüm yeni sağlıklı alışkanlıklarınızı sürdürdüğünüzden emin olun ve doğum öncesi bakım için hamilelik boyunca doktorunuzu düzenli olarak görün.