Genital Estetik Nedir?

Genital Estetik | Minegül Eben - Hizmetler

Genital Estetik Nedir?

Son yıllarda teknolojinin, dermatoloji ve plastik cerrahinin gelişmesi; yeni tedavi seçenekleri geliştirilmesi, estetik girişimlere olan talebi arttırmıştır. Artık ameliyat kesisi gerektirmeyen ya da dikişsiz tekniklerin kullanılması, operasyon sonrası ağrı ve komplikasyonların azalması kadınların genital estetik operasyonlara olan ilgisini arttırmıştır. Estetik jinekoloji olarak anılan bu alan, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ilgi alanı haline gelmiştir.

Kadın cinsel organının dış anatomisi nasıldır?

Kadın cinsel organının üst kısmındaki kasık kemiğinin üzerinde bulunan kılların bulunduğu bölgeye mons denir . Kıl taşıyan dış dudaklara labia majora denir (tekili labium majus’tur ). İç dudaklara labia minör denir (tekili labium minus’tur ). Merkezdeki üst kısımda klitorisi kısmen veya tamamen kaplayan , bazen prepus olarak adlandırılan klitoral başlık bulunur. Klitorisin altında üretral açıklık bulunur ve bunun altında vajinal açıklık bulunur .

Estetik genital cerrahi nasıl uygulanır?

Genital bölgedeki estetik olmayan deformiteleri düzeltmek için sorunun görüldüğü bölgeye göre farklı yöntemler seçilebilir. En çok kullanılan ameliyatlar labioplasti (labia majör küçültme), labia minör küçültme, kasık germe ve vajinoplastidir.

Genital Estetik Hangi Durumlarda Gereklidir?

  • Doğumdan kaynaklanan vajina şekil bozuklukları,
  • Birden fazla doğum sonrası vajinada şekil ve estetik kaybı gibi anormallikler.
  • Vajina dudaklarının vulvadaki deformasyonlara bağlı olarak aşırı büyümesi,
  • Ağrılı doğumlar sonrası deformasyonlar
  • Ağrılı doğumlarda vajinaya yapılan kesiler nedeniyle oluşan cinsel tatmin ve vajina estetiğinin kaybolması,
  • Rahimdeki sarkmalar ve mesanedeki anormallikler nedeniyle idrar kaçırma.
  • Himenoplasti ameliyatı.

Genital Estetik Neler İçerir?

Vajinoplasti:
Vücuda sertlik ve ton kazandırmak için vajina boşluğunun daraltıldığı popüler bir cerrahi operasyondur. Birçok kadın, yaşlanma, doğum, hormonal değişiklikler veya doğum kusurlarına bağlı olarak vajinal gevşeklik ve ton kaybıyla karşı karşıya kalır. Rekonstrüktif cerrahi bir operasyon olan vajinoplasti, vajina gençleştirme olarak da adlandırılmakta ve popülerlik kazanmaktadır. Zayıflamış vajina kasları cinsel bozukluklara, duygusal güvensizliğe, hoşnutsuzluğa ve hatta cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Bu estetik operasyonu vajinoplasti olan kadınlara çekici kılan pek çok fayda vardır.
Duyarlılık ve cinsel zevk kaybı, kadınların vajina duvarları zayıfladıkça karşılaştıkları en büyük kayıplardan biridir. Ek olarak, gevşemiş vajina duvarları bu deneyimin her iki taraf için de daha az zevkli olmasına neden olabileceğinden, kadınlar utangaç hale gelebilir.

Labioplasti
Vajinanın her iki tarafında bulunan iç dudaklar yani küçük dudaklar olan deri fleplerini küçültmeyi amaçlayan estetik bir ameliyattır. Vajinal boşluk etrafında kıvrımların olması normaldir. Çoğu durumda bu bir soruna neden olmaz. Ancak iç dudak büyümesinden sonra sıkıntılar artabilir ve labioplasti estetiği gerekebilir. Labioplasti genel anestezi, sedasyon veya lokal anestezi altında yapılabilir. Vajinal dudaklar kısaltılır veya yeniden şekillendirilir. İstenmeyen doku cerrahi veya lazer yöntemlerle çıkarılır ve gevşetilen taraflar ince, çözünür dikişlerle dikilir.

Klitoral Hoodoplasti:
Klitoris estetiği olarak da bilinen klitoral hoodoplasti, klitoral prepusu koruyarak vajinaya daha iyi bir görünüm kazandırmak için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Klitoral prepus, klitoris üzerinde klitoris başlığı veya klitoral cilt olarak da bilinen üst üste binen cilt eğrisidir. Klitoris estetiği, klitoris bölgesindeki fazla deri alınarak gerçekleştirilir.

Perinoplasti:
Doğum sırasında perine bölgesinde meydana gelen bozulma, yırtılmaların tedavisidir. Zahmetli, aşırı veya ağrılı doğumlar perine bölgesinde ciddi deformasyonlara neden olabilir. Perinoplastinin amacı deformasyonları düzeltmek ve estetik kazandırmaktır.

G-Spot Büyütme:
Cinsel olarak aktif kadınlarda grafenburg lekesini (G-Spot) artırmak için doktor tarafından yönlendirilen, ameliyatsız, kolay bir tedavidir. Amaç G noktasını büyütmektir.

Kızlık zarı ameliyatı:
Kızlık zarı estetiği, bakire zarın düzeltilmesi için yapılan estetik bir yöntemdir. Virjinal membranın düzeltilmesi çeşitli nedenlerle yapılabilir. Himenoplasti, vajinanın açılmasını kısmen engelleyen bir zarın cerrahi olarak düzeltilmesidir. Sert egzersizler veya tampon yerleştirilmesi nedeniyle Virginal membran zarar görebilir. Bu şartlar altında membranın himenoplasti ile yeniden yapılandırılması mümkündür.