Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labioplasti | Minegül Eben - Hizmetler

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Kadınlarda, iç dudakların büyümelerinin doğum, yaşlanma, cinsel aktivite ve genetik gibi birçok nedeni vardır. Genişlemiş bir labiadan muzdarip birçok kadın, egzersiz, hijyen, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel aktivite ve diğer fiziksel aktiviteler açısından zorluk yaşamaktadır ve bu gibi nedenlerle ameliyat olmayı tercih etmektedir. Labioplastinin pek çok fonksiyonel faydası vardır.

Labioplasti (İç dudak estetiği) nedir?

Birçok kadın cinsel organlarından hoşlanmadıklarını, kendi kendilerine ifade etmekten bile çekinirler. Bu konuda en sık karşılaştığımız sorunlardan biri küçük dudak dediğimiz labium minorlerin çok büyük ve/veya asimetrik olmasıdır. Labia’nın normalden daha geniş olması bireyi dış görünüm açıdan rahatsız edebileceği gibi fiziksel aktivite ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Aşırı sarkık ve ya şekilsiz labiumlar, utanç, soğukluk veya işlev bozukluğu hissine neden olabilir.  İç dudakların aşırı büyük olması, temizlik sırasında da sorun yaratıp hijyenik problemlere neden olabilir.

İç dudakları küçültmek ve simetrik hale getirmek için yapılan estetik ameliyatlara labioplasti denir. Bu operasyon ile labiumlar gerekli miktarda küçültülür ve simetrik hale getirilir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken çok hassas ve dikkatli olmak gerekir. Yapılan operasyon vajina estetiğini bozmamalıdır.

Labioplasti (İç dudak estetiği) nasıl yapılır?

Labioplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır. İşlem, tek başına veya başka bir estetik ameliyatla birlikte bir saat içinde yapılabilir. Operasyon 30 dakika ile 1 saat arasında biter. Ameliyattan sonra kızlık zarında herhangi bir hasar, idrara çıkma sorunu, gebe kalma veya doğum yapmada herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş izi kalmaz. Yara iyileşmesi ilk iki haftada oldukça belirgin olmakla birlikte altıncı haftaya kadar devam eder.  Ameliyattan sonra sağlıklı bir devamlılık sağlamak için 6 haftaya kadar cinsel ilişki yasaktır.

Labioplasti ameliyatında (İç dudak estetiği) kaç işlem yapılır?

İç dudaklara yönelik iki ana işlem türü vardır: kenar rezeksiyonu ve kama rezeksiyonu. Her ikisi de genel anestezi altında yapılır. Kenar rezeksiyonda, iç dudağın “fazla” çıkıntılı kenarları çıkartılır. Kama rezeksiyonda ise, iç dudağın merkezinden kama şeklindeki deri şeritlerini çıkarılarak orijinal iç dudak kenarları korunur. Kalan cilt eriyebilir sütürlerle bir araya getirir.

Labioplasti (İç dudak estetiği) sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Kadınların genital bölgeleri çok hassastır ve ameliyat sonrası özel bir bakım gerektirir. Bu nedenle, labioplasti gibi bir işlem gerçekleştirirken, işlemden önce bilmeniz gereken bazı ameliyat sonrası talimatlar vardır. Uzun duşlardan kaçınmalı ve her yıkamadan sonra yarayı kurulamalısınız. Ameliyattan sonra oluşabilecek ağrı ve iltihabı azaltmak için doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotikler alınmalıdır, 6 hafta kadar bisiklete binmek, koşmak ve diğer fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekecektir. Aktivitelere erken dönüş, yaraya baskı uygulayabilir ve iyileşme sürecini gereksiz yere geciktirir. Dar giysiler veya iç çamaşırlar yaraya sürtünmeye neden olacağından giyilmemelidir. Ayrıca, 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Labioplasti (İç dudak estetiği) neden tercih edilmelidir?

Labioplastinin fonksiyonel ve kozmetik faydaları vardır. Çoğu kadın, kıvrılan, dönen ve katlanan, ağrı ve tahrişe neden olan büyük labiaları küçültmek için ameliyat olur. Diğerler ise dış genital bölgede daha genç ve estetik  görünüm elde etmek için cerrahiyi tercih eder.

Labioplasti (İç dudak estetiği) sonrası iyileşme süresi nasıl olur?

Ameliyattan sonraki ilk günlerde dış genital bölgede şişlikler olabilir. Kesi yapılmamasına rağmen klitorisin üzerinde doğru bu şişlik yayılabilir. Ameliyat sonrası normal görünümün oluşması 4- 6 haftayı bulabilir.