En Sık Görülen Vajinal Problemler | Minegül Eben - Hizmetler

Vajinal sağlık, kadınların genel sağlığının önemli bir parçasıdır. Vajinal problemler doğurganlığı, seks isteğini ve orgazma ulaşma yeteneğini etkileyebilir. Devam eden vajinal sağlık sorunları da strese veya ilişki sorunlarına neden olabilir ve özgüveni etkileyebilir. İşte vajinal problemlerin belirti ve semptomları;

Vajinayı etkileyebilecek durumlar şunlardır:

  • Cinsel sorunlar. Bunlar, cinsel ilişkiden hemen önce, sırasında veya sonrasında (disparoni) kalıcı veya tekrarlayan ağrıyı içerebilir. Penetrasyon sırasındaki ağrı, vajina duvarı kaslarının (vajinismus) istemsiz spazmlarından kaynaklanabilir. Pelvik tabandaki kaslar gerginleşerek cinsel ilişki sırasında kronik ağrı ve ağrıya neden olabilir. Genellikle menopozdan sonra ortaya çıkan vajinal kuruluk da cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar. Cinsel yolla bulaşan çeşitli enfeksiyonlar, klamidya, bel soğukluğu, genital siğiller, sifiliz ve genital herpes dahil olmak üzere vajinayı etkileyebilir. Belirtiler anormal vajinal akıntı veya genital yaraları içerebilir.
  • Vajinal maya ve bakterilerin normal dengesindeki bir enfeksiyon veya değişiklik vajina iltihabına (vajinit) neden olabilir. Semptomlar vajinal akıntı, koku, kaşıntı ve ağrıyı içerir. Yaygın vajinit türleri arasında bakteriyel vajinoz, maya enfeksiyonları ve trichomoniasis bulunur.
  • Pelvik taban gevşemesi. Rahmi ve vajina duvarlarını yerinde tutan destekleyici bağlar ve bağ dokuları zayıflarsa rahim, mesane, rektum veya vajina duvarları aşağı kayabilir (sarkma). Bu, öksürme ve hapşırma sırasında vajinada şişkinliğe veya idrar sızıntısına neden olabilir.
  • Diğer nadir durumlar. Vajinal kistler seks sırasında ağrıya neden olabilir veya tampon yerleştirmeyi zorlaştırabilir. Menopoz veya cinsel ilişkiden sonra ilk olarak vajinal kanama olarak ortaya çıkabilen vajina kanseri de nadir görülen bir olasılıktır.

Vajinal problemlerin belirtileri veya semptomları nelerdir?

Vajinal problemler, kadınların doktora gitmesinin en yaygın nedenlerindendir. Normal vajinal akıntınızdaki bir değişiklik, vajinal bir sorunun ilk belirtisi olabilir. Daha sık idrara çıkma zorunluluğu veya idrar yaparken yanma hissi gibi idrara çıkma değişiklikleri de vajinal bir sorunun belirtisi olabilir. Aşağıdakileri fark ederseniz mutlaka doktorunuza danışın:

  • Vajinal akıntının renginde, kokusunda veya miktarında değişiklik
  • Vajinal kızarıklık veya kaşıntı
  • Adetler arasında, cinsel ilişkiden sonra veya menopozdan sonra vajinal kanama
  • Vajinada bir kitle veya şişkinlik
  • İlişki sırasında ağrı

Özellikle geçmişte vajinal mantar enfeksiyonu teşhisi konduysa ve benzer belirti ve semptomlar yaşıyorsanız, her vajinal tahriş ve akıntınız olduğunda sağlık uzmanınızı görmeniz gerekmeyebilir. Ancak, eczanenizden aldığınız bir ilacı kullandıktan sonra belirtileriniz geçmiyorsa, sağlayıcınıza danışın.